Kowno ma szansę stać się kolejnym miastem partnerskim Torunia

 

Jeśli Rada Miasta Torunia wyrazi zgodę na współpracę, umowa partnerska z litewskim Kownem zostanie podpisana w dniach 15–17 lutego 2018 roku na Litwie, przy okazji obchodów Stulecie Odrodzenia Państwa Litewskiego.

– O wzajemnych możliwościach współpracy rozmawiamy z przedstawicielami Kowna już od 8 lat podczas dwustronnych spotkań – zaznacza prezydent Torunia Michał Zaleski. – Kontakty z Kownem mają różne wymiary – sportowe, kulturalne, współpracy młodzieży. Jeżeli Rada Miasta wyrazi zgodę, naszą współpracę sformalizujemy już niebawem – dodaje.

Wstępna deklaracja współpracy między Toruniem a Kownem została podpisana w 2016 roku. W ramach dotychczasowych działań Toruń i Kowno uczestniczą wspólnie w projekcie ”HOP! – Hearts Open, People”, w ramach którego w dniach 11–12 kwietnia 2018 r. w Toruniu odbędzie się konferencja na temat dobrych praktyk w wolontariacie. Na przełomie czerwca i lipca ubiegłego roku w Toruniu gościła ekipa litewskiego radia i telewizji, która realizowała w naszym kraju program „Narodowa ekspedycja”.

Trwają ustalenia, jakie szkoły toruńskie i kowieńskie mogłyby nawiązać współpracę. Trwają również starania, aby zorganizować mecz koszykówki, który rozegrają drużyny Polskiego Cukru oraz Żalgiris Kowno. Oba teamy spotkały się już w ubiegłym roku podczas meczu towarzyskiego w Londynie. Ostatnia wizyta delegacji z Kowna w Toruniu miała miejsce w listopadzie 2017 roku, kiedy to Litwini zwiedzali toruńskie obiekty kulturalne i sportowe.

Jeśli Rada Miasta Torunia podejmie uchwałę dotyczącą współpracy partnerskiej między Toruniem a Kownem, litewskie miasto będzie 12. miastem partnerskim Torunia. Do tej pory toruński samorząd podpisał umowy o współpracy z 11 miastami: Filadelfią, Getyngą, Lejdą, Hämeenlinną, Kaliningradem, Czadcą, Swindon, Łuckiem, Novo Mestem, Guilin i Angers.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd