Światowej sławy reżyser David Lynch przyjedzie do Torunia

 

Autor słynnego serialu „Twin Peaks”, a także takich filmów jak „Blue Velvet” czy „Człowiek słoń” przyjedzie do Torunia w ramach wizyty w regionie podczas 25. edycji festiwalu Camerimage. Z Davidem Lynchem będzie można spotkać się dwukrotnie: 12 listopada o godz. 17.30 podczas wernisażu prac reżysera w Centrum Sztuki Współczesnej, a takż dzień później, 13 listopada o godz. 15.00 podczas otwartego spotkania w Dworze Artusa.

Wizytę Davida Lyncha w Toruniu wspiera samorząd.

– Wraz z fundacją Tumult współorganizujemy wystawę twórczości Davida Lyncha i wspieramy z budżetu Gminy Miasta Toruń kwotą 250 tysięcy złotych. To wydarzenie o niebagatelnym znaczeniu, które podobnie, jak wystawa i wizyta Bryana Adamsa 2 lata temu, przyciąga zainteresowanych z całego kraju. Poprosiliśmy również Davida Lyncha o nagranie filmowego zaproszenia, którym będziemy promować wystawę – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Michał Zaleski.

W ramach współorganizacji samorząd Torunia podjął się najmu prac artysty, przygotowania do transportu i transportu do Torunia, zapewnienia transportu i noclegu dla gości związanych z wystawą, przygotowania ekspozycji prac w ramach wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu oraz ochrony i ubezpieczenia wystawy, przygotowania i realizacji promocji wystawy, w tym składu i druku książki towarzyszącej wystawie i przeglądowi filmów artysty w Kinie CSW, wykonania plakatów, bilbordów, plakatowania i ekspozycji bilbordów na tablicach wielkoformatowych, przygotowania i druku zaproszeń na wystawę i organizacji konferencji prasowej oraz wernisażu.

 

Wystawa w centrum Sztuki Współczesnej, obejmująca szeroką retrospektywę: obrazy olejne, akwarele, rysunki, litografie, fotografie, utwory muzyczne, reklamy, filmy krótkometrażowe oraz wideoklipy (ok. 400 dzieł), będzie dostępna dla zwiedzających od 12 listopada 2017 r. do 18 lutego 2018 r. Wystawa prezentowana będzie równolegle z ekspozycją fotografii Gregory'ego Crewsona, amerykańskiego twórcy inspirującego się sztuką filmową i malarską, pt. „Cathedral of the Pines”.

W poniedziałek, 13 listopada, o godz. 15.00 w Dworze Artusa odbędzie się spotkanie z Davidem Lynchem, poświęcone medytacji transcendentalnej. Spotkanie poprzedzone będzie projekcją filmu dokumentalnego „Meditation, Creativity, Peace” o godz. 12.30. Wstęp jest wolny, w miarę dostępności miejsc.

Do 6 grudnia w ramach retrospektywy filmowej reżysera na widzów czekają filmy fabularne, dokumentalne, eksperymentalne, telewizyjne, wideoarty, teledyski, reportaże z planu, a także dyskusje z ekspertami, m.in. filmoznawcami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a także ze znaną dziennikarką filmową Grażyną Torbicką.

Podczas wizyty reżysera w Toruniu planowane jest również pozyskanie autografów reżysera na przedmiotach związanych z jego twórczością, m.in. filmach wydanych na DVD. Będą to unikatowe przedmioty, które posłużą szczytnym celom m.in. na aukcjach charytatywnych.

– Wizyta Davida Lyncha w Toruniu to kolejny element promocji naszego miasta, które nie po raz pierwszy przyciąga gwiazdy światowego formatu. Wystarczy przypomnieć o ubiegłorocznej wizycie Stinga, czy wcześniejszych koncertach Jose Carerasa, Roda Stewarta, czy wystawach Bryana Adamsa i Davida Cronenberga – przypomniał prezydent Zaleski.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd