Odkrycie archeologiczne na Placu Chrapka

Dobrze zachowany materiałowo i konstrukcyjnie most został odnaleziony w czasie robót ziemnych na rondzie Pokoju Toruńskiego. Znalezisko nie przeszkadza w budowie kanału deszczowego, który docelowo ma obsługiwać plac Chrapka. Dla miłośników i badaczy fortyfikacji to perełka. 

 

Odkrycie archeologiczne w Toruniu

– Odsłonięty w trackie robót obiekt (obecnie podziemny) pełnił funkcję mostu nad fosą zewnętrzną dawnej kurtyny północnej, powstałej w latach 1883-87, wchodzącej w skład wewnętrznego pierścienia Twierdzy Toruń. Most - za dawną Bramą Lubicką – łączył obecną ul. Dobrzyńską i Skrzyńskiego z drogą prowadzącą wówczas do Fortu II , obecnie IV. Stalowa konstrukcja mostu leży na potężnym podciągu, wspartym na pięciu kolumnach, z detalem tworzącym półkoliste, ażurowe arkady. Ściany fosy a zarazem przyczółki mostu wykonano z doskonałej jakości cegły licowej z testowaną spoiną, natomiast zwieńczenie muru wykonano z obrabianych bloków granitowych. Pod mostem podwieszono, na specjalnie do tego przygotowanych wieszakach, rurę wodociągową, której przebieg i opracowane gniazda w murze świadczą o jednoczesnym wykonaniu tej instalacji i mostu- wyjaśnia Sławomir Wojdyło z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

 

Odkryto most podczas budowy kanału deszczowego

Prace na placu Chrapka są kontynuowane. Drogowcy wspólnie ze służbami miejskiego konserwatora, ustalili sposób zabezpieczenia istniejącego wejścia, tak aby w razie potrzeby był on możliwy jedynie dla potrzeb badawczych.


Źródło: Informacja przesłana przez samorząd