Mobilna aplikacja miejska Treespot Tychy

Bieżące informacje o jakości powierza w mieście można  sprawdzić w miejskiej aplikacji mobilnej Treespot Tychy (jest już dostępna aktualizacja aplikacji na iOs i Android). Aplikacja jest całkowicie bezpłatna. Dane są także dostępne na stronie internetowej urzędu miasta. To nie wszystko – niebawem aplikacja będzie również wysyłać do użytkowników powiadomienia, gdy jakość powietrza będzie bardzo zła.

 

Miejska aplikacja mobilna Treespot Tychy działa od 2012 roku i cały czas się rozwija. To już nie tylko mobilny przewodnik po mieście z listą ciekawych obiektów i wydarzeń.

– W zeszłym roku został wzbogacony o usługę „Zgłoś usterkę” stał się narzędziem do komunikacji z urzędem, co razem z rozkładami jazdy i aktualnościami tworzy aplikację ułatwiający życie na co dzień – mówi Iwona Ciepał – naczelnik wydziału Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą.

Od 9 listopada za pośrednictwem aplikacji tyszanie będą mogli sprawdzać jakość powietrza w Tychach.  Aplikacja, w przystępnej formie, będzie udostępniać informacje z dziesięciu miejskich czujników mierzących stężenie pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu.

 

W drugiej połowie listopada aplikacja będzie również wysyłać do użytkowników powiadomienia, gdy jakość powietrza będzie bardzo zła. Wysyłane będą dwa rodzaje powiadomień dlaPM10:  • Poziom informowania o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego stężenia średniego 24-godzinnego: 200μg/m3.
  • Poziom alarmowy stężenia średniego 24-godzinnego: 300 μg/m3.Od początku listopada jakość powietrza w Tychach można również sprawdzić na miejskiej stronie internetowej. Informacja o średniej z wszystkich tyskich czujników mierzących jakość powietrza wyświetlana jest na głównej stronie – po kliknięciu w szczegóły przechodzimy do informacji zawierającej dane z wszystkich miejskich czujników.

 

Czujniki, które zmierzą jakość powietrza pojawiły się we wrześniu w różnych częściach miasta: na ul. Myśliwskiej, Leśnej, Cmentarnej, Jedności, Zgrzebnioka, Tołstoja, Parkowej, Katowickiej, Pogodnej i na Placu Wolności.

Urząd Miasta zakłada w przyszłości rozbudowę systemu i zwiększenie liczby czujników w Tychach.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd