Tychy. Powstanie pierwszy w mieście ogród sensoryczny

Już niebawem w Tychach powstanie ogród sensoryczny, który będzie zlokalizowany przy Zespole Szkół Specjalnych przy ul. Edukacji. Obiekt będzie podzielony na cztery strefy.

Cała przestrzeń zostanie podzielona na cztery części: ogrodniczą, cichą z elementami przyrody, głośną i placu zabaw.

– W strefie cichej, oprócz stołów roboczych, donic, kompostownika znajdą się także domek ogrodnika, kaskada wodna, hotel dla owadów – mówi Maja Gorzel-Jaśniok z Wydziału Realizacji Inwestycji Urzędu Miasta w Tychach.

 

Ponadto znajdzie się w niej labirynt z żywotnika zachodniego, ścieżka sensoryczna oraz ścieżka żwirowa z kolorowymi drewnianymi plastrami lub płaskimi kamieniami, a także pagórek z ozdobnymi elementami małej architektury, piaskownica i trawnik z grami terenowymi.

W strefie głośnej będzie drewniana scena i cztery ścianki sensoryczne, które odgrodzą tę część od innych.

Ostatnią strefę będzie stanowił plac zabaw.

 

– To pierwszy taki ogród w mieście. W Tychach mamy wprawdzie sale doświadczania świata, ale to wszystko jest zlokalizowane wewnątrz, a przecież nie ma nic piękniejszego niż świat, który nas otacza, rozbudzając naszą ciekawość i wrażliwość – tłumaczy Daria Szczepańska, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Wykonanie całości zadania wyceniono na ponad 400 tys. złotych. Realizacja ogrodu zostanie sfinansowane częściowo ze środków miasta, częściowo z dofinansowania uzyskanego przez szkołę (grant w wysokości ok. 50 000 złotych). Niektóre prace wykonają uczniowie na zajęciach w szkole.