Tychy. „TY CHYba pamiętasz?... czyli Tyskie Historie oczami mieszkańców”

Już w najbliższą sobotę, 29 października,  o godzinie 15.00 w tyskiej Mediatece w ramach trwającej od kilku lat akcji promującej czytelnictwo  "TY CHYba czytasz? Bookcrossing po tysku" odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – realizacja projektu "Ty CHYba pamiętasz?... czyli Tyskie Historie oczami mieszkańców". Projekt ma na celu integrację międzypokoleniową, wymianę doświadczeń i nawiązywanie więzi. Mostem do tej relacji będzie miłość do książek, która przecież nie zna granicy wieku.

Do udziału w akcji zaproszono młodzież licealną oraz tyskich seniorów zgromadzonych wokół Uniwersytetu III Wieku i Fundacji Internationaler Bund.

– To właśnie oni, poprzez opowiedziane historie, przybliżą młodzieży jak wyglądało kiedyś ich miasto: czym niegdyś żyli mieszkańcy Tychów, gdzie lubiano spędzać czas i jak wyglądało codzienne życie w mieście. Bazując na tych opowieściach zostanie nagranych dwanaście historii, które będzie można posłuchać w specjalnie zaprojektowanych stanowiskach multimedialnych. Takie obiekty już niebawem staną w Urzędzie Miasta, Mediatece oraz Andromedzie – mówi Daria Szczepańska, z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

 

W sobotę oprócz spotkań młodzieży z seniorami będzie można wziąć udział w powstaniu nietypowego kącika czytelniczego, wspólnie tworząc meble z recyklingu pod okiem projektantki. Odbędzie się także warsztat międzypokoleniowy, którego efektem będzie zorganizowanie akcji społecznej, wykorzystującej pasje seniorów oraz licealistów. Ponadto będzie można wziąć udział w warsztatach kreatywnych, tworząc ciekawe podpórki pod książki i zakładki. Dla osób chcących bliżej poznać niedawno powstałą Mediatekę, bibliotekarze przygotowują spacer po obiekcie połączony z nauką korzystania z multimedialnych zbiorów biblioteki.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.