Bezpłatne drugie śniadanie w wolskich podstawówkach

 

Już od 1 grudnia uczniowie wolskich szkół podstawowych będą otrzymywać darmowe, zdrowe drugie śniadania. Akcja „Zdrowa kanapka” jest skierowana do 9 tys. uczniów. Dzielnica wyda na ten cel ponad 1 mln zł.

Pomysłodawcą akcji jest klub radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie Dzielnicy Wola.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważne dla rozwoju dzieci jest zdrowe odżywianie. W związku z tym zwróciliśmy się do zarządu dzielnicy o realizację projektu bezpłatnych i zdrowych drugich śniadań dla wszystkich uczniów szkół podstawowych. Tego typu projekt do duża ulga dla domowego budżetu – mówi Kamil Giemza, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie Dzielnicy Wola.

Już od 1 grudnia wolscy uczniowie będą otrzymywać w szkołach darmowe, zdrowe drugie śniadania. Akcja ma potrwać do końca marca 2018 r., a każdego dnia korzystać z niej będzie ok. 9 tys. uczniów uczęszczających do wolskich podstawówek.

– „Zdrową kanapkę” otrzymają wszyscy uczniowie klas I–VII szkół podstawowych, gimnazjaliści z klas II i III oraz dzieci, uczące się w oddziałach przedszkolnych zlokalizowanych w szkołach podstawowych – wylicza Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola. – Nasze działania są związane z realizacją priorytetu edukacyjnego Dzielnicy, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz promocja zdrowego stylu życia – dodaje.

Akcja „Zdrowa kanapka” poparta kampanią promującą zdrowe odżywianie została już przeprowadzona w wolskich szkołach podstawowych w roku szkolnym 15/16. W jej ramach uczniowie otrzymywali darmowe, drugie śniadania. Teraz Dzielnica idzie o krok dalej. Zdrowe, przygotowane z uwzględnieniem zasad racjonalnego żywienia posiłki otrzymają także uczniowie gimnazjów.

– Szacujemy, że „Zdrową kanapkę” otrzyma w sumie 9 tys. uczniów dziennie – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. – Zdajemy sobie sprawę, że regularne przygotowywanie zdrowych i pełnowartościowych posiłków jest dużym wyzwaniem także finansowym, dlatego nasza akcja jest całkowicie bezpłatna – dodaje.

Program „Zdrowa kanapka” rozpocznie się 1 grudnia 2017 roku i potrwa aż do końca marca 2018 r. Dzielnica na ten cel przeznaczy 1,1 mln zł.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd