Zawody o mistrzostwo w kolarstwie MTB

 

W sobotę, 30 września, otwarty zostanie pierwszy na Woli tor do pumptracku, który powstał w Parku Księcia Janusza. Otwarcie toru odbędzie się w ramach zawodów o mistrzostwo Woli w kolarstwie MTB. Jest to kolejny projekt realizowany na Woli z budżetu partycypacyjnego

Tor powstał w Parku Księcia Janusza i zajmuje powierzchnię ok. 500 m2.

– Stopień trudności toru został tak dobrany, żeby mogli z niego korzystać zarówno doświadczeni rowerzyści, jak i najmłodsi, chcący pojeździć po nim na rolkach czy hulajnogach – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. – Jestem przekonany, że nowoczesny tor do pumptracku będzie znakomitym urozmaiceniem sportowej oferty dzielnicy oraz zachęci mieszkańców do próbowania nowych dyscyplin – dodaje.

Otwarcie toru odbędzie się 30 września (ok. godz. 15.00) w ramach organizowanych przez Urząd Dzielnicy Wola zawodów o mistrzostwo Woli w kolarstwie MTB. W programie wiele atrakcji dla całych rodzin.

– Będzie można zobaczyć efektowne akrobatyczne show rowerowe, pokazy jazdy na rowerze jednokołowym, a także poznać historię jednośladów – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. – Dla najmłodszych przygotowaliśmy bezpłatne dmuchańce, a wszyscy chętni będą mogli nauczyć się jazdy na jednokołowcu – dodaje. Z kolei w namiocie Policji będzie można oznaczyć swoje rowery.

Koszt inwestycji to 150 tys. zł a środki na jej realizację pochodziły z dzielnicowego budżetu partycypacyjnego 2017.

Pumptrack to specjalny tor przystosowany do jazdy na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce. Zbudowany jest z szybkich zakrętów oraz muld i wyrabia u użytkowników refleks, zmysł równowagi, koordynację ruchową oraz kondycję. Odpowiednie wyprofilowanie zakrętów na torze sprawia, że użytkownik może poruszać się po nim zarówno bardzo szybko, jak i bardzo wolno. Zapętlony tor składa się z serii odpowiednio rozmieszczonych niewielkich "górek" oraz wyprofilowanych zakrętów z bandami. Trening na pumptracku polega na odpowiednim wykorzystaniu balansu ciała i wykonywaniu intuicyjnych, skoordynowanych ruchów “góra – dół” (tzw. pompowania), dzięki którym poruszanie się po torze może odbywać się bez pedałowania. Trening na nim uczy płynnej jazdy i przyspieszania bez konieczności pedałowania, szlifuje technikę wchodzenia w bandy bez zwalniania oraz wyrabia ważne nawyki rowerowe jak umiejętność wybierania szybkich linii przejazdu, a także praca tułowia, rąk i nóg.

Tor jest nieogrodzony i ogólnodostępny, co przy sprzyjających warunkach atmosferycznych pozwala na korzystanie z niego przez cały dzień. Koszt inwestycji to 150 tyś. zł a środki na jej realizację pochodziły z dzielnicowego budżetu partycypacyjnego 2017.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd