Węgrów. Bezpieczne ferie 2017

Tegoroczne ferie zimowe na Mazowszu rozpoczęły się 13 lutego i potrwają do 26 lutego.

Doświadczenia ubiegłych lat wskazują, że można się spodziewać w tym czasie wzmożonego ruchu pojazdów związanego z wyjazdami na zimowy wypoczynek. Dla policjantów będzie to czas wytężonej pracy – kontrole pojazdów, trzeźwości i uprawnień kierujących, stanu technicznego pojazdów, zwłaszcza autokarów przewożących dzieci, ale też spotkania z uczestnikami zimowisk i ich opiekunami, podczas których funkcjonariusze będą przypominać o zasadach bezpieczeństwa.

Do podstawowych zadań policjantów drogówki należy w tym okresie kontrola autokarów. Funkcjonariusze będą sprawdzać ich stan techniczny, wyposażenie i oznakowanie. Skontrolują kierujących pod kątem trzeźwości i wymaganych od nich dokumentów. Sprawdzą też, czy pasażerowie przewożeni są zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa.

Do tego, by podróż dziecka autobusem była bezpieczna, w znacznym stopniu mogą się przyczynić rodzice i opiekunowie. Policjanci przypominają o pewnych zasadach, do których powinni się stosować:  • sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy i na jaką skalę działa firma, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;
  • poproś policjantów ruchu drogowego lub funkcjonariuszy ITD o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy – przed wyjazdem policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;
  • wezwij Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.Warto też przypomnieć dzieciom zasady poruszania się pieszych po drogach, zwłaszcza w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Muszą mieć świadomość, że pieszy o zmroku jest przez kierowców słabiej dostrzegany, a droga zatrzymania samochodu na śliskiej nawierzchni jest znacznie dłuższa. Ponadto, dziecko przechodząc przez ulicę w porze zimowej powinno zachować szczególną ostrożność nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla pieszego.

Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Odblaski warto używać nie tylko tam, gdzie nakazują tego przepisy, ale zawsze i wszędzie, gdy droga jest nieoświetlona.