Węgrów. Ogólnopolska Olimpiada w Szachach i Warcabach

Stowarzyszenie Rozwoju Sportu Dzieci i Młodzieży przeprowadziło „I Ogólnopolską Olimpiadę w Szachach i Warcabach Węgrów 2016". W dniach 3 i 4 grudnia br. został zorganizowany turniej szachowy, natomiast 6 grudnia turniej warcabowy. Druga impreza przeznaczona była dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Otwarty Mikołajkowy Turniej Szachowy odbył się w dniach 3-4.XII br. w Węgrowskim Ośrodku Kultury z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Sportu Dzieci i Młodzieży. Zawody zostały rozegrane w dwóch grupach. Turniej A – na kategorie III i II – 7 rund po 60 min. dla zawodnika systemem szwajcarskim. Turniej B – na kategorie V i IV – 7 rund po 30 min. dla zawodnika. Sędzia turnieju: Eliza Lutostańska. Kierownik turnieju: Wiesław Krzanowski.

Do zawodów przystąpiło około 40 zawodników. Oprócz zawodników reprezentujących węgrowskie kluby szachowe przybyli również zawodnicy z Międzyrzeca Podlaskiego, Warszawy, Konopek, Dobrego, Sosnowe, Lublina.

W dniu 6 grudnia 2016 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Węgrowie odbył się Mikołajkowy Turniej Warcabowy Węgrów 2016. Impreza została zorganizowana we współpracy z Węgrowskim Stowarzyszeniem Rozwoju Sportu Dzieci i Młodzieży. W turnieju uczestniczyło 13 zawodniczek i zawodników reprezentujących Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze z Makowa Mazowieckiego, Siedlec, Węgrowa oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Autystycznym.

Zawody rozgrywane były systemem „każdy z każdym” a sportowcy rozgrywali po 12 partii. Sędzią głównym był Henryk Giers. Węgrowska placówka, która w przeszłości święciła triumfy na zawodach ogólnopolskich, zaczyna nawiązywać do dawnej tradycji. Wspaniale w turnieju spisali się uczniowie kl. Ia gimnazjum - Adrian Sokulski i Jakub Molski, zdobywając odpowiednio medale – złoty i srebrny w grupie wiekowej do lat 14. Do ostatniej partii znakomicie spisywał się też Mateusz Fic, rywalizujący w kategorii open. Zabrakło 0,5 punktu do srebrnego krążka, ale trzecie miejsce na podium jest także sukcesem ambitnego ucznia szkoły zawodowej.

Świetne występy indywidualne spowodowały, iż gospodarze uzyskali w klasyfikacji drużynowej kapitalny wynik ulegając gościom z Makowa dopiero w dodatkowej punktacji. Warto podkreślić, że ośrodek ten zalicza się do najlepszych w Polsce.