Straż Miejska przypomina właścicielom psów o prawnych obowiązkach

 

Jednym z tematów zgłaszanych do Dyżurnego Straży Miejskiej niezmiennie jest kwestia sprawowania opieki nad psami przez ich opiekunów i właścicieli. Interwencje związane z realizacją obowiązków ciążących na właścicielach i opiekunach psów należą do bardzo szerokiego pojęcia, jakim jest bezpieczeństwo ludzi, które może być zagrożone przez nieodpowiedzialne trzymanie zwierząt.

Strażnicy miejscy przypominają o ustawowych przepisach. Należą do nich powszechnie przyjęte wyprowadzanie psa na smyczy (dodatkowo trzymanie go w kagańcu, gdy właściciel zdaje sobie sprawę, że pies może być agresywny) oraz obowiązkowe ochronne szczepienie psów przeciwko wściekliźnie.

Niestety w ostatnim czasie do Dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęły w bliskich odstępach czasu dwie interwencje dot. psów zgłoszone przez osoby, których poczucie bezpieczeństwa zostało w dużym stopniu zachwiane. W obu przypadkach niestety potwierdziły się informacje o tym, że posiadacze zwierząt nie dopełnili swoich ustawowych, czyli podstawowych obowiązków w zakresie zaszczepienia swoich pupili ochronnie przeciwko wściekliźnie. W jednym z przypadków właściciel nie zaszczepił przeciwko wściekliźnie aż 6 psów oraz nie odprowadził opłaty za ich posiadanie do Urzędu Miasta.

Niezaszczepienie psa jest wykroczeniem, za które strażnicy miejscy nie mogą zastosować środka prawnego np. w postaci mandatu karnego. Dlatego zarówno w tych, jak i innych przypadkach każdorazowo po ujawnieniu nieprawidłowości, informacja trafia do Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Pełna informacja na ten temat dostępna jest na stronie internetowej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd