Nowa ekspozycja w muzeum miejskim

 

1 grudnia o godz. 17.00 w Muzeum Etnograficznym przy Bulwarach nastąpiło uroczyste otwarcie nowej wystawy czasowej przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne im. M. Znamierowskiej- Prüfferowej w Toruniu – „Przewodnik po Bożym Narodzeniu”.

Będzie to opowieść o świętach skupiona na bożonarodzeniowych symbolach, które chociaż wydają się wszystkim czytelne, to faktycznie kryją w sobie wiele sensów całkowicie obcych, zapomnianych, tajemniczych. Wyjaśnione będą wszelkie wątpliwości dotyczące genezy, znaczeń i przemian, świątecznych pojęć i zjawisk, takich jak Wigilia, szopka, choinka, św. Mikołaj itp. Wystawa nie ogranicza się do postrzegania świąt poprzez pryzmat polskiej kultury ludowej, lecz pokazuje, jak tradycyjne symbole związane z Bożym Narodzeniem funkcjonują w innych krajach i różnych dziedzinach kultury, np. w sztuce, muzyce, literaturze, reklamie i przez to różni się od dotychczasowych ekspozycji o zwyczajach świątecznych.

Uzupełnieniem ekspozycji jest bogato ilustrowana książka w formie przewodnika, która ułatwi poruszanie się po labiryncie bożonarodzeniowych symboli, rytuałów i wierzeń oraz poszerzy wiedzę zdobytą podczas zwiedzania wystawy.

Wystawa będzie czynna do 18.02.2018 r.

Informacja o wydarzeniu jest dostępna również na stronie internetowej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd