Historyczne wydarzenie w skali świata

   • Trwa ogólnoświatowa społeczna zbiórka pamiątek historycznych „Małe Wielkie Historie”
  • Do tej pory udało się pozyskać blisko 5500 obiektów dla Muzeum Historii Polski
  • Organizatorzy czekają na najrozmaitsze obiekty o wartościach historycznych 

Trwa ogólnoświatowa społeczna zbiórka pamiątek historycznych „Małe Wielkie Historie”, zainaugurowana w 2016 roku. Celem zbiórki jest pozyskanie nowych muzealiów do Muzeum Historii Polski. Do tej pory udało się pozyskać blisko 5500 obiektów. Wśród eksponatów znalazły się przedmioty otrzymane przez darczyńców z kraju, jak i zagranicy – Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji czy Niemiec.

 

Organizatorzy czekają na najrozmaitsze obiekty o wartościach historycznych, także związane z osobistymi losami darczyńców i ich rodzin. Szczególne znaczenie mają przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989. Do muzeum mogą trafić również przedmioty codziennego użytku, fotografie, pocztówki, dokumenty, listy i pamiętniki, a także elementy ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowe urządzenia, meble oraz wyroby rzemieślnicze i artystyczne świadczące o historii polskiej kultury oraz o przemianach społecznych i gospodarczych.

Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek do muzeum mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie bądź mailowo. Każda propozycja zostanie rozpatrzona przez pracowników muzeum. W uzasadnionych przypadkach upoważniony pracownik osobiście pojawi się u darczyńcy w celu odebrania ofiarowanego przedmiotu.

Regulamin zbiórki „Małe Wielkie Historie” dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Historii Polski.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd