Oleg Pawłow z Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus

 

Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus 2017 otrzymał rosyjski pisarz Oleg Pawłow za powieść „Opowieści z ostatnich dni” (tłum. Wiktor Dłuski, Noir Sur Blanc).

– W tych czasach narody może jednoczyć kultura i miłość do literatury – powiedział laureat podczas uroczystej gali we wrocławskim Capitolu.

 

„Opowieści z ostatnich” dni to trylogia, na którą składają się trzy krótkie powieści: „Służbowa baśń”, „Sprawa Matuszyna” i „Karagandyjska tryzna”. Akcja wszystkich toczy się w schyłkowym okresie sowieckiego imperium, w wojsku i łagrach Kazachstanu.

Laureat otrzymał statuetkę Angelusa i 150 tysięcy zł.

Nagrodzony został także tłumacz książki, Wiktor Dłuski. Otrzymał 20 tysięcy zł.

Podczas gali przyznano również honorową Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. W tym roku zdobyła ją węgierska pisarka Andrea Tompa za „Dom kata” (tłum. Anna Butrym, Książkowe Klimaty) – powieść, o doświadczeniach węgierskiej Żydówki, dorastającej w rumuńskim Siedmiogrodzie w czasach dyktatury Ceaușescu. Autorka otrzymała grafikę Przemysława Tyszkiewicza.

 

W finałowej siódemce Angelusa, poza zwycięskimi książkami były także:  • „Dni króla”, Filip Florian, tłum. Radosława Janowska-Lascar (Wydawnictwo Amaltea),
  • „Fałszerze pieprzu”, Monika Sznajderman (Wydawnictwo Czarne),
  • „Galicyanie”, Stanisław Aleksander Nowak (Wydawnictwo W.A.B.),
  • „Karbid”, Andrij Lubka, tłum. Bohdan Zadura (Warsztaty Kultury w Lublinie),
  • „Książka o Unie”, Faruk Šehić, tłum. Agnieszka Schreier (Biuro Literackie).Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus to najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski. Przyznaje się ją corocznie pisarzom z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

Organizatorem i fundatorem nagrody jest Miasto Wrocław.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd