Awans Wrocławia do grupy miast Gamma

Podczas konferencji Made in Wroclaw – wydarzenia promującego wrocławski biznes i najciekawsze projekty – prezydent Wrocławia opowiadał o tym, dlaczego Wrocław to wyjątkowe miejsce na świecie. Potwierdzeniem tej tezy były dane przywoływane podczas wystąpienia.

Zgodnie z najnowszymi danymi Eurostatu w woj. dolnośląskim wskaźnik zatrudnienia w ciągu ostatnich 10 lat rósł najszybciej spośród wszystkich 276 unijnych regionów.

 

– Niemal połowa tych miejsc powstała we Wrocławiu. Wrocław jest zatem numerem 1 w Europie w tworzeniu miejsc pracy – mówił Rafał Dutkiewicz podczas wystąpienia.

We Wrocławskim Centrum Kongresowym prezydent opowiadał także o awansie Wrocławia do grupy miast Gamma.

Wrocław awansując znalazł się grupie miast, do których należą m.in. Drezno, Bolonia, Glasgow czy Sankt Petersburg.

– Awansowaliśmy do tej grupy miast spełniając szereg warunków m.in. różnorodność usług finansowych, odznaczając się gospodarczą dominację w regionie, posiadając centra innowacji czy wysoką  jakość instytucji edukacyjnych – argumentował Dutkiewicz.

 

W ostatnim czasie Wrocław w międzynarodowych oraz ogólnopolskich rankingach zajął wysokie miejsca. Dla przykładu, stolica Dolnego Śląska zajęła 6. miejsce na świecie w rankingu Global Cities of Future; 100. miejsce na świecie, w którym żyje się najlepiej (Mercer 2017) czy 95. miejsce na świecie w rankingu City Motion (Iese Cities in Motion Index 2017).

– Kiedyś mogliśmy o tym marzyć: Wrocław w setce miejsc na świecie, w których żyje się najlepiej! Dziś widzimy, że wieloletnie działania przynoszą efekty – komentował prezydent miasta.

 

Zgodnie z wynikami ostatniego ogólnopolskim badania przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Gazety Wyborczej Wrocław uznany został za „najlepsze miasto do zamieszkania w Polsce”, „Najszybciej rozwijające się miasto w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat” oraz „2. najładniejsze miasto w Polsce” ustępując podium Krakowowi.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd