Niezwykłe spotkanie i kulinarna uczta

 

Biuro Promocji Miasta i Turystyki zaprasza na uroczystą premierę przewodnika kulinarnego „Wrocław na widelcu”, napisanego przez Roberta Makłowicza i Piotra Bikonta. Ich wieloletnia fascynacja wrocławską gastronomią znalazła odzwierciedlenie we wspólnie stworzonej unikalnej publikacji, wyjątkowej pod każdym względem, tym bardziej że za publikacją stoją nie tylko dwaj znakomici krytycy kulinarni, ale – przede wszystkim – twórcy idei czerwcowego festiwalu „Europa na Widelcu”, który od lat gromadzi na wrocławskim Rynku tysiące miłośników dobrego jedzenia z Polski i świata.

Premiera odbędzie się w środę, 25 października, w Klubie Proza (Przejście Garncarskie 2). Imprezę poprowadzi Paweł Gołębski. Początek o godz.13.

 

To wyjątkowa okazja, by skosztować dań, przygotowanych przez wrocławskich restauratorów, wyróżnionych w przewodniku oraz porozmawiać o wrocławskiej gastronomii z Robertem Makłowiczem, znanym dziennikarzem, pisarzem, krytykiem kulinarnym i podróżnikiem.

Przedstawimy także Państwu dwudziestu laureatów konkursu na Najlepszy Smak Dolnego Śląska 2017, organizowanego w ramach festiwalu „Europa na Widelcu”. Będzie można sprawdzić, jak smakują nagrodzone produkty: miody, sery, piwa, kabanosy, kiszonki, jabłka w czekoladzie, precle piwne, a nawet musztarda z chilli i pasteryzowane kasztany jadalne.

Serdecznie zapraszamy na niezwykłe spotkanie oraz kulinarną ucztę, której z pewnością trudno będzie zapomnieć.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd