Europejska Marka Trendu w Poczdamie

 

Pociąg do kultury to bezpośrednie weekendowe połączenie Berlin – Wrocław. Zostało uruchomione z inicjatywy władz Berlina, Brandenburgii i Wrocławia 30 kwietnia 2016 roku, kiedy Wrocław był Europejską Stolicą Kultury. Dzięki niemu turyści z Niemiec mogli przyjeżdżać na wydarzenia ESK Wrocław 2016, a mieszkańcy Wrocławia mogli korzystać z oferty kulturalnej Berlina.

Pociąg kursuje między Berlinem, Cottbus i Wrocławiem. Połączył Brandenburgię i Dolny Śląsk. Bilet w jedną stronę kosztuje tylko 19 euro. Podczas 4-godzinnej jazdy prezentowany jest jedyny w swoim rodzaju niemiecko-polski program kulturalny. Na pokładzie pociągu znajdują się na stałe fragmenty wystawy „Breslau/Wrocław. Gesichter einer Stadt/Oblicza miasta” oraz mobilna biblioteka.

Zainteresowanie połączeniem przekroczyło oczekiwania inicjatorów. W roku 2016 z przejazdu skorzystało ponad 24 tysiące osób, nie licząc pasażerów, którzy w lecie 2016 r. ze względu na brak miejsc w pociągu korzystali z dodatkowych autokarów na trasie Berlin – Wrocław. Inicjatorzy projektu zdecydowali więc o utrzymaniu pociągu do końca 2018 r.,zamiast – jak zakładano pierwotnie – do 8 stycznia 2017 r.

Przedsięwzięcie łączące ludzi, narody i kraje poprzez kulturę znalazło uznanie także u Jury, które w ramach Europejskich Nagród Kulturalnych przyznało mu nagrodę „Europejskiej Marki Trendu 2017”.

– Ten pociąg jeszcze mocniej połączył nas, nasze kultury. Jesteśmy zaszczyceni i bardzo dumni z nagrody „Europejska Marka Trendu 2017“. Nagroda ta jest dla nas dowodem, że jesteśmy na właściwej drodze w kwestii relacji polsko-niemieckich – powiedział prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

„Marka Trendu” jest kategorią Europejskich Nagród Kulturalnych. Autorom najlepszych strategii marketingowych branży kulturalnej, najbardziej kreatywnych inwestycji sponsorskich w kulturę, najbardziej innowacyjnych programów edukacyjnych i najbardziej zaangażowanym managerom kultury w danym roku przekazana zostaje statuetka AURICA.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd