Powstaje punkt wymiany roślin

 

Od 9 października przez 4 poniedziałki, w wybranych punktach Wrocławia, mieszkańcy będą mogli wymienić się roślinami ogrodowymi i ozdobnymi. Jest to pilotażowy projekt, który pozwoli na edukację proekologiczną oraz kształtowanie odpowiedzialności i troski o otaczająca nas przyrodę. Ponadto pozwoli na zwiększenie bioróżnorodności na prywatnych terenach zielonych. Punkt wymiany roślin to także umacnianie więzi społecznych, wspólne spotkania, wymiana doświadczeń oraz wiedzy.

Jak prawidłowo przygotować rośliny? Należy je wykopać i umieścić w doniczce, a następnie podlać. Tak przygotowane można przynieść do punktu wymiany roślin. Każda przyniesiona roślina zostanie sprawdzona pod względem fitosanitarnym (czy jest zdrowa) oraz prawidłowo oznaczona – gatunek i siedlisko, tak, aby kolejne osoby mogły ją zabrać do swojego ogrodu.

Pozostawienie roślin w punkcie wymiany daje pierwszeństwo w wyborze roślin do odbioru. Jednakże każdy, kto przyjdzie bez rośliny, również będzie mógł wybrać roślinę dla siebie.

– Sama jestem ogrodnikiem. Nawet przy drobnych zmianach nasadzeń nie lubię wyrzucać roślin i dlatego chętnie się nimi dzielę. Do takiego działania zachęcam wszystkich Wrocławian. Zielony departament wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej organizuje dla Państwa miejsce i zaprasza fachowców. Bardzo zachęcam do udziału w naszym projekcie – powiedziała Agnieszka Cybulska-Małycha, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM.

– Zarząd Zieleni Miejskiej dba o zwiększanie bioróżnorodności na trenach publicznych. Każdego roku oprócz drzew sadzimy krzewy, byliny i kwiaty. Dzięki schronisku dla roślin mieszkańcy będą mogli wymienić się swoimi roślinami i wzbogacić bioróżnorodność w naszym mieście a przy okazji zacieśniać więzi społeczne – powiedział Krzysztof Działa, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

W schronisku dla roślin będzie można skorzystać z porad fachowca, który zawsze będzie na miejscu i doradzi, w jakim miejscu posadzić roślinę, która nam się spodobała. Podpowie także, jaką roślina preferuje glebę, czy woli rosnąć w miejscu nasłonecznionym, czy w cieniu.

Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy Pana Janusza Mazurka, absolwenta Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk rolniczych w specjalności ochrona roślin. Jest Członkiem Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych oraz Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. Nadzoruje stan fitosanitarny kolekcji narodowych w Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach. Od kilku lat prowadzi zajęcia z ochrony winorośli Na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd