Wiele osób wydaje setki tysięcy złotych na to, by powstał zbudować swoje wymarzone domy. Projektują układy, wybierają materiały i planują każdy szczegół tak, aby być pewnym, że spełnione zostaną wszystkie potrzeby mieszkańców. Trudno dziwić się tym dążeniom. Jak jednak zareagowałyby one na informację, że można wybudować wymarzone lokum o wiele taniej? I nie są to oszczędności rzędu 10%.

 

Zapewniają je alternatywne dla tradycyjnej budowli podziemne domy, czyli inaczej ziemianki. Stają się one na świecie coraz bardziej popularne. Nie bez powodu. Niski koszt to bowiem nie jedyna zaleta podziemnych budowli. Przy odrobinie kreatywności, można stworzyć naprawdę niesamowity dom, który łączy w sobie naturalne piękno, funkcjonalność, energooszczędność i radość budowania.

Poniżej zestawienie powodów, dla których warto pomyśleć o nowoczesnym i funkcjonalnym domu w ziemi.

1. Naturalne ogrzewanie

Ogrzewanie w domu gruntowym, nawet znajdującym się w zimnym klimacie, jest bardzo tanie. Jak to możliwe? To zasługa sposobu projektowania domu. Jeśli zostaną do tego wykorzystane źródła geotermalne, energia słoneczna lub inne odnawialne źródło energii, rachunki za ogrzewanie będą bardzo niskie. Koszty dla wielu podziemnych domów to niewielki procent w porównaniu z budowlą tradycyjną.

2. Życie w jedności z naturą

Jeśli czujesz szczególny związek z naturą, mieszkanie w podziemnym domu pomoże Ci poczuć się jej częścią jeszcze bardziej. Ponieważ przestrzeń życiowa jest wbudowana w ziemię, domowników bezpośrednio otacza przyroda. I jest pewne, że na co dzień nie może być ona bliżej.

3. Uprawa roślin przez cały rok

W podziemnym domu można uprawiać rośliny przez cały rok. Dzięki wykorzystaniu naturalnych właściwości ziemi, uzyskuje się odpowiednią ilość ciepła i wilgoci, nawet w miesiącach zimowych. W ten sposób powstaje mała cieplarnia w sam raz dla miłośników roślin.

4. Ochrona przed wichurami

To nic, że wieje – w ziemiankowym domu możesz być bezpieczny. Ponieważ jest on usytuowany nie na ziemi a w jej wnętrzu, wichury nie są w nim straszne. W naszej szerokości geograficznej nieprzewidziane zjawiska atmosferyczne zdarzają się coraz częściej. W ziemiance są one jednak zupełnie niegroźne.

5. Ochrona przed zjawiskami atmosferycznymi

Podziemny dom chroni nie tylko przed wichurami. Za nic można mieć w nim również gwałtowne burze, śnieżyce czy ulewy. W przypadku wykorzystania odpowiednich materiałów, dom w ziemi może być również ognioodporny.

6. Stała wilgotność

Dom w ziemi ma bardzo stabilne parametry, nie musisz się więc już martwić o przesuszone powietrze. Materiały zapewniają odpowiednią wentylację, która utrzymuje w pomieszczeniach zdrowy, wilgotny klimat.

7. Niewielkie koszty ogrzewania i chłodzenia

Jeśli szukałeś prawdziwego „zielonego” domu, który jest tani i utrzymuje komfortową temperaturę, ziemianka będzie doskonałym wyborem. Ziemia nie nagrzewa się i nie stygnie tak jak powietrze, co zapewnia izolację w ekstremalnych warunkach pogodowych. Dzięki temu ogrzewanie i chłodzenie podziemnych domów kosztuje 80–95% mniej niż tradycyjnych obiektów.

8. Indywidualny projekt

Twój dom z pewnością będzie oryginalny, jedyny i niepowtarzalny. Na pewno nikt nie będzie miał podobnego projektu, ponieważ dom w ziemi budujesz w zgodzie z naturą, zyskując w pełni indywidualne rozwiązana.

9. Zabawa przy budowaniu

W domu ziemiance nie wszystko jesteś w stanie przewidzieć. Wiele szczegółów doprecyzowanych może być dopiero w trakcie budowy. To ciekawe, ponieważ na bieżąco możesz reagować na wszystko, co się wydarzy, a nieprzewidziana w początkowym projekcie dodatkowa skała lub drzewo mogą zostać wykorzystane do aranżacji twojego podziemnego domu.

10. Tanie wytwarzanie

Do budowy podziemnego domu możesz wykorzystać dowolne materiały – nawet takie pochodzące z rozbiórki. To zasadniczo obniża koszty powstania ziemianki.

11. Kolejny pokój? Nie ma sprawy!

Jeśli potrzebujesz kolejnego pokoju, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go dodać w dowolnej chwili. Wystarczy po prostu wybrać ziemię w twojej podziemnej budowli.

12. Dyskretna architektura

Częstym zarzutem dla domów tradycyjnych jest brak ich wkomponowania w otoczenie, czyli niedostosowanie do reszty budynków i przyrody. Ziemianka jest natomiast doskonale zharmonizowana ze środowiskiem w twojej okolicy. Najczęściej jej jedynym wizualnym znakiem są bowiem okna i drzwi widoczne we wzgórzu.