Cierpi na nią niemal połowa Polaków

 

Jak wynika z wyliczeń uczestników debaty pod patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego w Warszawie, prawie połowa Polaków cierpi na alergie różnego rodzaju. Dane potwierdzają, że 40% mieszkańców Polski ma spowodowany alergią nieżyt nosa, a 10% – astmę. Co więcej, 20% dzieci dotykają alergiczne objawy skórne, a epidemia alergii z roku na rok narasta.

– Na rozwój chorób alergicznych ma wpływ wiele różnorodnych elementów: oprócz predyspozycji genetycznej ogromne znaczenie ma środowisko i obecne w nim alergeny, takie jak pyłki roślin czy roztocza kurzu domowego, bakterie, wirusy, a także zanieczyszczenia powietrza, w tym pył zawieszony PM 2,5, ozon, tlenki azotu i tlenki siarki. Rozwojowi alergii sprzyjają też różnego rodzaju infekcje i nieodpowiednia dieta – wyjaśnia alergolog prof. Piotr Kuna.

Prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego prof. Marek Kulus przekonuje, że w związku ze swoistą epidemią alergii, niezwykle ważne jest jej wczesne rozpoznanie leczenie.

– Pozwala to na skuteczne kontrolowanie objawów choroby, aby nie dopuścić do tzw. marszu alergicznego, czyli groźnych powikłań i rozwoju kolejnych schorzeń alergicznych. Alergie, chociaż w większości przypadków nie zagrażają bezpośrednio życiu, ze względu na uciążliwe objawy znacznie obniżają jakość życia pacjentów – argumentuje prof. Kulus.

kup artykuly platne