Odczulanie na zagrożenie

 

Jak wyjaśnia alergolog, członek zarządu Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej prof. Marek Jutel, alergie często są bagatelizowane, choć zarówno ostre, jak i przewlekłe reakcje alergiczne mogą zagrażać życiu. Z tego względu specjalista zaleca, by nie wzbraniać się przed odczulaniem wtedy, kiedy jest to możliwe.

– Niektóre reakcje alergiczne mogą być niebezpieczne dla życia od razu, kiedy tylko wystąpią, jak ma to miejsce w przypadku alergii na jad żądlących owadów błonkoskrzydłych – wyjaśnia specjalista w dziedzinie alergologii i chorób wewnętrznych prof. Jutel.

Jak wyjaśnia alergolog, większość alergików uczulonych na jad owadów żądlących odczuwa dość łagodne objawy. Jednak u części z nich mogą pojawić się również ostrzejsze reakcje alergiczne, które mogą doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a w konsekwencji – do śmierci.

– Takie przypadki są w mediach opisywane w okresie letnim. Ale istnieją też inne rodzaje uczuleń, które są mniej znane, a mogą być potencjalnie jeszcze bardziej niebezpieczne, jak na przykład alergia na leki, która może wywołać reakcję systemową podobną do reakcji na jad owadów. Kolejną grupą alergii, które mogą wywołać reakcję anafilaktyczną zagrażającą życiu, są alergie pokarmowe, np. na produkty mleczne, warzywa, owoce, ryby i owoce morza, a zwłaszcza orzechy – powiedział prof. Jutel.

kup artykuly platne