GIS zabezpieczy granicę polsko-ukraińską

 

Jak poinformował Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, trwają prace nad zmianą przepisów dot. szczepień cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do Polski. Zgodnie z jego zapewnieniami, celem zmian nie jest tworzenie atmosfery zagrożenia, ale „budowanie bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.

– Można mówić o sytuacji istotnego zagrożenia wokół naszych granic, nie tylko na granicy wschodniej, ale także na granicy zachodniej. Liczba szczepień na Ukrainie dramatycznie spadła. Ponieważ mamy granicę polsko-ukraińską, musimy zabezpieczyć naszych obywateli, także na zasadzie dobrej, mądrej edukacji. Będziemy chcieli, by cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski mieli świadomość, że w Polsce obowiązuje kalendarz szczepień, a Polacy są szczepieni – ocenił Główny Inspektor Sanitarny.

Wśród projektów jest obowiązek posiadania zaświadczeń o szczepieniach od obcokrajowców spoza strefy Schengen. Działania mają również uspokoić obawy Polaków przed epidemiami, które mogą wywołać cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski.

– Musimy kształcić i edukować, że największym dobrodziejstwem, jakie dostaliśmy od nauki, są szczepienia ochronne. Jesteśmy jedną globalną wioską. Nie możemy sobie pozwolić na to, by w Polsce wybuchła epidemia – podkreślił Pinkas.

kup artykuly platne