Wynalazek polskich naukowców przed serią badań

 

Naukowcy z dwóch lubelskich uczelni – Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytetu Medycznego – uzyskali preparat z płynu celomatycznego dżdżownic, który może być zastosowany w opracowaniu leku na raka płuc. Wynalazek został już opatentowany. Jak się okazało, podczas badań in vitro, jest on w stanie zniszczyć komórki raka płuca w 80%, jednocześnie nie szkodząc prawidłowym komórkom.

– Preparat będzie poddawany kolejnym badaniom, które wskażą, czy może być on wykorzystany do opracowania leku. Jesteśmy na finiszu pierwszego etapu badań na komórkach, które są hodowane poza organizmem. Kolejny etap, który nas czeka, to badanie wpływu tych preparatów na organizm zwierząt laboratoryjnych. Trzeci etap wiąże się z podawaniem go do organizmu ludzi – wyjaśnia prof. Jolanta Rzymowska z Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

O ewentualnym zastosowaniu klinicznym wynalezionego specyfiku będzie można mówić dopiero po przeprowadzeniu wszystkich badań i w zależności od uzyskanych w ich efekcie wyników. Jak podkreślają naukowcy, na tym etapie eksperymentów jest za wcześnie, aby określić, ile płynu będzie potrzebne do wyprodukowania leku lub w jakich stężeniach będzie on skuteczny.

– Nasz entuzjazm pcha nas do kolejnych badań, aczkolwiek musi być on umiarkowany, dlatego, że na tym etapie nie można jeszcze powiedzieć, że będzie to preparat terapeutyczny. To wstępna faza badań laboratoryjnych – podkreśla prof. Rzymowska.

kup artykuly platne