Wdychanie aerozolu wpływa na zdrowie

 

E-papierosy przedstawia się jako mniej szkodliwe, ponieważ eliminują procesu spalania, podczas którego palacz nie wdycha dymu z papierosów wraz z tysiącami szkodliwych substancji powodujących wiele chorób, zwłaszcza dotyczących płuc. Jednak jak wynika z ostatnich badań e-papierosy mogą być szkodliwe dla układu oddechowego. Jak wynika z publikacji grupy naukowców w „American Journal of Physiology – Lung Cellular and Molecular Physiology”, coraz więcej dowodów sugeruje, że e-papierosy mają „istotnie toksyczny wpływ na układ oddechowy”.

Kolejne badanie na myszach dowiodło, że wdychanie substancji zawartych w aerozolu z e-papierosów powoduje w płucach rozwój stanów zapalnych i zaburza ich czynność. Jest to wynik działania glikolu propylenowo (bezbarwnej i bezwonnej substancji stosowanej w żywności i lekach) oraz często różnych związków zapachowych. Jak przekonują eksperci, w ilościach dostarczanych drogą pokarmową w żywności i lekach, glikol propylenowy nie powoduje szkód, jednak drogą oddechową może powodować szkody w organizmie.

– Wyniki badania wskazują, że ekspozycja na opary z e-papierosów może pobudzać procesy zapalne w układzie oddechowym i negatywnie wpływać na mechaniczną czynność płuc. W wielu przypadkach dodatek substancji zapachowej w e-papierosach nasila te szkodliwe efekty. Dowodzi to, że zarówno stosowanie e-papierosów, jak i palenie papierosów konwencjonalnych szkodzi płucom – oceniają autorzy publikacji.

kup artykuly platne