Bierzesz leki? Uważaj na słońce!

 

Jak apeluje były prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych farmaceuta dr Leszek Borkowski, jeśli bierzesz leki, sprawdź, czy możesz być na słońcu w upały.

Fototoksyczność leków jest wynikiem ich metabolizmu, czyli rozkładu w organizmie chorego. Zdolności uczulania pacjenta na promieniowanie słoneczne bardzo często posiadają metabolity, czyli leki, które nie mają działania terapeutycznego. Z tego powodu, jeśli bierzesz leki, możesz paść ofiarą oparzeń słonecznych – ostrzega farmaceuta.

Uważać warto, jeśli bierzesz leki na różne schorzenia, m.in. antybiotyki, leki na problemy kardiologiczne, a także niektóre leki hormonalne. Fototoksyczność leków dotyczy nie tylko tabletek, ale także syropów czy naparów ziołowych.

Zioła to też leki. Nie ważne, czy substancja czynna jest uzyskana z rośliny, czy w fabryce w wyniku procesu chemicznego. Zioła zawierają również substancje aktywne i one też mogą uczulać. Ziołem mogącym uczulić jest np. dziurawiec. Trzeba przypominać, że jeśli bierzesz leki, głównie w okresach letnich, powinieneś zajrzeć do ulotki, która jest w opakowaniu lekarstwa i sprawdzić, czy nie ma tam ograniczeń związanych z ekspozycją na promienie słoneczne – podkreśla farmaceuta.