Naukowcy patentują odkrycie

 

Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Politechniki Białostockiej na początku roku rozpoczęli wspólne analizy grzybów występujących na drzewach w Puszczy Białowieskiej. Ich celem było stworzenie banku ekstraktów złożonego z ponad 150 próbek w Centrum Naukowo-Badawczym Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce. Badali również możliwości zastosowania grzybów z Puszczy Białowieskiej w leczeniu raka. Jak wynika z ostatnich doniesień, udało się im odkryć „spektakularne efekty” działania jednego z nich – korzeniowca sosnowego w walce z rakiem jelita grubego.

– W ramach badań naukowcy badali właściwości m.in. korzeniowca sosnowego. Wniosek patentowy dotyczy nowego zastosowania tego grzyba umożliwiającego hamowanie rozwoju raka jelita grubego. Grzyb ten jest powszechny w klimacie europejskim, a przede wszystkim w Puszczy Białowieskiej. Zwany jest białą zgnilizną drewna niszczącą lasy sosnowe – poinformowała kierownik zakładu farmakologii doświadczalnej UMB prof. Halina Car, prowadząca badania.

Właściwości korzeniowca sosnowego początkowo potwierdzono na komórkach fizjologicznych oraz komórkach raka jelita grubego wyhodowanych w laboratorium. Następnie działanie grzyba z Puszczy Białowieskiej sprawdzano na myszach laboratoryjnych.

– Badania były przeprowadzone na liniach komórkowych i to pokazało nam, że komórki raka obumierają w sposób zdecydowany w porównaniu do tych, które ekstraktu z grzybów nie otrzymały. Niewielkie zmiany toksyczne – praktycznie nieistotne – dotyczyły komórek zdrowych. To bardzo ważne, bo zwykle jest tak, że leki przeciwnowotworowe niszczą też komórki zdrowe i działają bardzo toksycznie. Chodziło o to, żeby nie działały tak toksycznie, żeby znaleźć alternatywę – przekonuje prof. Car.

kup artykuly platne