Ciekawostki na światowy dzień jaja

 

Jajko jest uważane za symbol życia i płodności. W starożytnym Rzymie to właśnie od nich rozpoczynano uczty. Świadomość niezwykłych wartości jajek jako składnika diety mieli już nasi przodkowie. Choć panuje dość powszechne przekonanie, że spożycie jaj należy ograniczać ze względu na cholesterol – nie jest to tak jednoznaczne. Jak przekonują naukowcy, ważniejsze jest zwracanie szczególnej uwagi na sposób hodowli składających je ptaków.

Jedno jajko zawiera 2/3 rekomendowanej dziennej dawki cholesterolu (w 0,3% żółtka), ale może być spożywane niemal bez ograniczeń, ponieważ jest również źródłem 10–20% fosfolipidów, które zmniejszają jego odkładanie się w naczyniach krwionośnych. W efekcie każdy z nas codziennie produkuje około 3 gramów cholesterolu, czyli równowartość 15 jajek. Problem niedrożności naczyń krwionośnych wynika nie tyle ze składników diety, ile z wewnętrznym metabolizmem.

Z 10 mld jajek produkowanych rocznie w Polsce, ponad 1,6 mld to jaja z chowu przydomowego, niepodlegające kontroli weterynaryjnej. Choć w kraju zapanowała moda na kupno ekologicznych jajek, warto wiedzieć, że produkty bez certyfikatu mogą być równie wartościowe.

Co więcej, jajko ma rolę nie tylko składnika diety. Zawiera wiele cennych właściwości odżywczych i leczniczych, zatem mogą być wykorzystywane do produkcji biopolimerów, kosmetyków i naturalnych pestycydów. Żółtko jajek zawiera wiele cennych związków chemicznych, jak m.in. cholina (witamina B4) i luteina. Dzięki nim jesteśmy bardziej kreatywni, pomysłowi i szybciej rozwiązujemy problemy, a nasz układ nerwowy działa dużo sprawniej.

kup artykuly platne