Badania potwierdzają – boli bardziej

 

Jak przekonują dr Magdalena Kocot-Kępska i prof. Jan Dobrogowski z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, mężczyźni dotkliwiej niż kobiety odczuwają ból przewlekły. W publikacji w czasopiśmie „Medycyna Praktyczna” – powołując się również na wcześniejsze badania kanadyjskich naukowców z McGill University i University of Toronto Mississauga – udowadniają, że bolesne doświadczenia pozostają w pamięci każdej z płci zakodowane inaczej.

– Przeprowadziliśmy eksperyment dotyczący tego, jak odczuwają ból myszy. Odkryliśmy zaskakujące różnice między samicami i samcami w poziomie stresu, którego zwierzęta doświadczały w trakcie bolesnych doznań. Zdecydowaliśmy się więc rozszerzyć ten eksperyment na ludzi, by sprawdzić czy jego rezultaty będą podobne. Byliśmy pod wrażeniem, kiedy zobaczyliśmy, że istnieją te same różnice pomiędzy mężczyznami a kobietami, jakie zaobserwowaliśmy wcześniej u gryzoni – dowodził prof. psychologii Jeffrey Mogil z McGill University.

Badanie brało pod uwagę odczucia bólowe 41 mężczyzn i 38 kobiet w wieku od 18 do 40 lat. Wchodzili oni pojedynczo do pomieszczenia, w którym wkładali do specjalnego urządzenia podgrzewającego rękę, co powodowało bolesne doświadczenia. Mieli oni ocenić je w skali od 1 do 100. Następnie doświadczali znacznie bardziej dotkliwego bólu, po czym poddawano ich znów podgrzewaniu ręki w urządzeniu podgrzewającym umieszczonym w pokoju już znanym lub innym. Jak się okazało, mężczyźni trafiający do znanego pokoju oceniali, że odczuwają ból większy niż ostatnio. W nowym pokoju natomiast zarówno wszyscy uczestnicy badania oceniali ból na równi z wcześniejszym.

Jak przekonują badacze, to zaskakujące, ponieważ do tej pory uważano, że bardziej wrażliwe na bolesne doświadczeniakobiety. Dowodzi również, że kluczowe znaczenie dla odczuwania bólu w przypadku mężczyzn ma pamięć o bólu.

– Jeśli pamięć o bólu jest siłą napędową bólu przewlekłego i zrozumiemy, w jaki sposób ów ból jest zapamiętywany, może będziemy w stanie pomóc niektórym cierpiącym poprzez mechanizmy, które odpowiadają bezpośrednio za wspomnienia –wyjaśnia psycholog dr Loren Martin z University of Toronto Mississauga.

kup artykuly platne