Zmniejszają ryzyko zgonu o 46%

 

Jak wynika z badań naukowców z Yale Cancer Center w USA, niskokaloryczne napoje bezalkoholowe znacznie ograniczają ryzyko nawrotu raka okrężnicy i zmniejszają ryzyko zgonu. Choć produkty do picia z dodatkiem niskokalorycznych słodzików jak choćby aspartam uznaje się za szkodliwe, żadne badania prowadzone do tej pory nie wykazały ich toksyczności. Co więcej, ostatnie badania pokazują, że mogą one pomóc uniknąć przedwczesnej śmierci chorego.

Wnioski zostały wysnute na podstawie badań z udziałem ponad tysiąca pacjentów z rakiem okrężnicy w III stopniu zaawansowania. Naukowcy przez ponad 7,3 lat analizowali, na ile niskokaloryczne napoje bezalkoholowe ze słodzikiem wiąże się z ryzykiem nawrotu raka i ryzykiem zgonu. Jak się okazało, pacjenci, którzy pili napoje bezalkoholowe ze słodzikiem (co najmniej 355 ml codziennie), wykazywali o 46% mniejsze ryzyko nawrotu raka lub ryzyko zgonu na raka w stosunku do tych, którzy nie spożywali tych napojów lub włączali do diety napoje słodzone naturalnie.  

– Wysokie spożycie płynów słodzonych cukrem może zwiększać ryzyko nawrotu raka okrężnicy i zgonu pacjenta. Spożywanie napojów słodzonych sztucznymi substancjami chemicznymi, pozwala na uniknięcie negatywnych konsekwencji zdrowotnych wynikających ze spożycia cukru. Pod kątem nawrotu raka okrężnicy i przeżycia napoje ze słodzikami nie są zagrożeniem dla zdrowia. Są zdrowszym wyborem – skomentował dyrektor Yale Cancer Center dr Charles S. Fuchs.

Źródło: Brendan J. Guercio, Associations of artificially sweetened beverage intake with disease recurrence and mortality in stage III colon cancer: Results from CALGB 89803 (Alliance)

kup artykuly platne