Im więcej go w diecie, tym lepiej

 

Błonnik pokarmowy słynie z pozytywnego wpływu na naczynia krwionośne, ochrony przed zawałami serca i udarami mózgu, działania obniżającego ciśnienie krwi oraz zmniejszającego wchłanianie cholesterolu i trójglicerydów. Jednak – jak wynika z najnowszych badań – błonnik pokarmowy przez wpływ na skład flory jelitowej może również ograniczać ryzyko rozwoju raka jelita grubego.

Do niedawna podejrzewano, że błonnik pokarmowy wydłuża życie, ponieważ ogranicza choroby lub opóźnia ich objawy. Nie było jednak dowodów na takie działanie. Z tego względu przeprowadzono metaanalizę 17 badań obejmujących 982 411 osób głównie z USA i Europy. Jak się okazało, osoby spożywające najwięcej błonnika pokarmowego, miały o 16% mniejsze ryzyko zgonu z powodu zawałów serca, udarów mózgu, powikłań cukrzycy i nowotworów.

Raport z badań zamieszczony w American Journal of Epidemiology dowodzi, że ryzyko to jest mniejsze proporcjonalnie do wzrostu spożycia błonnika pokarmowego: zwiększenie spożycia błonnika o 10 g dziennie zmniejsza zatem ryzyko zgonu o 10%. Aby zwiększyć ilość błonnika pokarmowego w diecie o 10 g dziennie, wystarczy jeść produkty zbożowe z pełnego ziarna dwa raz dziennie oraz warzywa i owoce dwukrotnie w ciągu dnia.

kup artykuly platne