Minister zdrowia przedstawi informacje po świętach

 

Jak zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski, po świętach wielkanocnych do wiadomości opinii publicznej podana będzie informacja o nowych standardach opieki okołoporodowej.

– Już są gotowe, w konsultacjach wewnętrznych w ministerstwie. Tak, jak obiecałem, w pierwszym kwartale – są święta Wielkiej Nocy – w związku z tym zaraz po świętach, wyjdą do wiadomości publicznej – powiedział Szumowski na konferencji prasowej w łomżyńskim szpitalu wojewódzkim.

Ma w nich znaleźć się kodeks praw pacjentki ciężarnej oraz w połogu.

– Mowa o standardach opieki, a nie standardach medycznych, bo medyczne, mówiące o tym, jak leczyć nie są domeną urzędników. Standardy opieki mają wskazać, co się kobiecie należy. Czyli, że należy się jej intymność, że należy się jej informacja, w jaki sposób możemy łagodzić ból, czyli, że należy się jej informacja, która położna będzie przy porodzie i ten kontakt z położną przed (porodem) – precyzował minister zdrowia. – Należy się jej wiele rzeczy, których kobieta nie jest świadoma. W związku z tym mamy niestety w Polsce bardzo wysoki odsetek porodów poprzez cięcie cesarskie, które częściowo wynika nie ze wskazań medycznych – kontynuował.

Jak podkreślił, kobiety nierzadko nie mają informacji na temat tego, kto będzie odbierał poród lub czy dostaną znieczulenie. Powinny również mieć możliwość, by przy porodzie towarzyszył im ktoś bliski, kto zapewni wsparcie psychiczne.

–To chcemy unormować i dać kobietom informacje, co im się należy, żeby mogły to egzekwować – podsumował Szumowski.

Źródło: