Odnotowano widoczny wzrost zachorowań

 

Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Polsce od 1 stycznia do 30 września 2018 roku zanotowano 123 przypadki odry. To ponad trzykrotny wzrost od analogicznego okresu ubiegłego roku, kiedy odnotowano 46 zachorowań.

– W Polsce widoczny jest kilkukrotny wzrost zachorowań na odrę. Większość z nich dotyczy osób, które przyjechały do naszego kraju zza granicy. Dlatego sanepid przeprowadził niedawno szczepienie ponad 200 osób, obcokrajowców pracujących w jednym z przedsiębiorstw w Siedlcach– ocenił rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) Jan Bondar.

Jak wyliczał rzecznik GIS, z odnotowanych od początku roku ponad 41 tys. zachorowań na odrę w Europie 37 przypadków zakończyło się śmiercią. Jednym z najbardziej tragicznych przypadków była śmierć 2-letniej dziewczynki w Serbii.

– Tam, gdzie odchodzi się od szczepień, trzeba liczyć się ze zgonami. Statystyka jest bezwzględna. Jeśli w Polsce zwiększy się liczba niezaszczepionych, będzie kwestią czasu, kiedy pojawi się zgon polskiego dziecka – ocenił Bondar.

kup artykuly platne