To poważna choroba przewlekła

 

Jak alarmują specjaliści z okazji rozpoczęcia kampanii edukacyjnej „Otyłość kontra zdrowie” – coraz częściej występująca nadmierna waga jest największym zagrożeniem dla ludzi. Jak wynika z danych przestawionych podczas inauguracyjnej konferencji prasowej, że występuje ona u Polaków w 25,2% przypadków, a według prognoz do 2025 roku dotknie 30% mężczyzn i 26% kobiet. Z tego względu otyłość powinna być traktowana jako poważna choroba przewlekła, która może zabijać.

– W Polsce wyjątkowo szybko przybywa osób z nadwagą i otyłością, szczególnie wśród nastolatków. Jeżeli chodzi otyłość wśród młodzieży, to jesteśmy w ścisłej czołówce światowej. Trzeba jak najszybciej zahamować wzrost nadwagi i otyłości w naszym kraju, bo jest to największe wyzwanie zdrowotne, ale również i ekonomiczne. Powodowane nadwagą i otyłością koszty całkowite, bezpośrednio związane z leczeniem, jak i pośrednie wynikające z absencji chorobowej i mniejszej produktywności, sięgają już 3% PKB. Są zatem większe niż wydatki przeznaczane w wielu krajach na zbrojenia– ostrzega prof. Paweł Bogdański z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Jak wyjaśnia chirurg prof. Mariusz Wyleżoł, choć rzadko kto zdaje sobie z tego sprawę, otyłość jest chorobą przewlekłą, rozwijającą się podstępnie, wywołującą około 300 różnego rodzaju powikłań i prowadzącą do przedwczesnego zgonu. Najpoważniejsze konsekwencje otyłości to nadciśnienie tętnicze krwi, miażdżyca, częstsze nowotwory, cukrzyca typu 2, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, bezdech w czasie snu, zwyrodniania stawów i zaburzenia płodności.

– Otyłość to jedynie najbardziej widoczny wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o zdrowie. Średnio skraca ona życie o 14 lat. Wyliczono też, że w UE z powodu nadwagi i otyłości rocznie jest już o 100 tys. nowotworów więcej. W przyszłości aż dwie trzecie wszystkich chorób będzie związana z nadwagą i otyłością – wylicza prof. Bogdański.

kup artykuly platne