Trend na zdrowe odżywianie procentuje?

 

Jak wynika z ekspertyzy Banku BGŻ BNP Paribas na podstawie danych GUS, w 2018 roku w Polsce wyprodukowanych zostało 46,4 mln hl wody mineralnej. 99% z nich pozostaje na rynku krajowym. To wynik o ponad 18% większy niż w roku poprzedzającym. Eksperci wyliczają, że woda to druga pod względem wartościowym największa kategoria tzw. dóbr szybko zbywalnych, i zapewniają, że wzrost jej sprzedaży jest szybszy niż w przypadku wszystkich napojów bezalkoholowych. Większa jest również produkcja wód z dodatkiem cukru lub substancji słodzących, a także wód smakowych – o prawie 9% (łącznie 36,7 mln hl).

– Poza niekwestionowaną wartością metaboliczną wody, kluczowym czynnikiem wzrostu, jest też trend zdrowego odżywiania charakteryzujący się kontrolą ilości cukru w żywności i napojach, skłaniający konsumentów do wyboru wody butelkowanej jako zdrowszej alternatywy wobec innych napoi bezalkoholowych – wynika z raportu.

Z danych Nilsen wynika, że w 2018 roku rynek detaliczny wody butelkowanej osiągnął w Polsce 4,02 mld litrów i 4,39 mld zł wartości. Z uwzględnieniem innych kanałów sprzedaży wody, uzyskamy wynik 4,7 mld litrów wody butelkowanej, a więc 84,6% udziału sprzedaży detalicznej.

– Woda niegazowana stanowi niemal połowę wartości sprzedaży detalicznej wody butelkowanej i jednocześnie odpowiada za 54% jej całkowitego wolumenu. Na przestrzeni ostatnich 5 lat zarówno wartość, jak i wolumen sprzedaży wody niegazowanej stabilnie rosły w tempie podobnym do wzrostu całego segmentu wody butelkowanej. Drugą co do wielkości kategorią jest woda gazowana, która stanowi 30% wartości sprzedaży detalicznej, a trzecią – wody smakowe – ocenia ekspert ds. Analiz Sektorowych i Rynków Rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas Karolina Załuska.

Co więcej, na rynku wód dominujące znaczenie ma silna korelacja poziomu spożycia wód butelkowanych ze wzrostem zamożności Polaków. Zatem jest szansa, że bilans pitej wody przełoży się na potencjał wzrostu konsumpcji i rozwoju branży, by do 2020 roku został przekroczony poziom 6 mld zł.

kup artykuly platne