Badacze mózgu stworzyli ranking niebezpieczeństw

 

Jak wynika z niedawno opublikowanych analiz naukowców z Uniwersytetu Michigan, pizza pokonała czekoladę w przeprowadzonym wśród 398 osób rankingu potraw i przekąsek uznanych za uzależniające. Ankietowani odpowiadali na 25 pytań kwestionariusza Yale Food Addiction Scale, badającego preferencje w powiązaniu ze składem chemicznym i stopniem przetworzenia potraw. Jak wyjaśniają badacze, sposób, w jaki reagujemy na pizzę, wynika z zawartości tłuszczu, soli i węglowodanów, które wyzwalają w nas brak samokontroli i nieprzejmowanie się konsekwencjami – typowe dla uzależnienia.

– Fascynuje mnie to, że ludzie zjedzą prawie każdy rodzaj pizzy, niekoniecznie najlepszy. Po części decyduje o tym fakt, że jej składnikami są rzeczy tłuste, słodkie i słone, które wprawiają ciało migdałowate mózgu w stan zadowolenia i sprawiają, że mózg jest szczęśliwy. Pizza dostarcza ludziom matrycę spożywczą, której ludzie pożądają i karmi mózg, który zdaje się mówić: „to jest cudowne” – ocenia Gail Vance Civille, założycielka organizacji badającej wpływ zmysłów na wybory konsumentów Sensory Spectrum.

Jak wyjaśnia Bill DeJournett z PMQ Pizza Magazine, za uzależnienie od pizzy odpowiada skórka, ser i sos, które składają się na jeden z 5 podstawowych smaków odczuwalnych przez człowieka – umami. Badacz ludzkich zmysłów Herbert Stone z Uniwersytetu Stanforda dodaje, że kombinacja składników, smaków i zapachów zostaje dodatkowo wzmocniona przez podgrzanie pizzy.

Pozostałe produkty i przekąski z pierwszej 10 rankingu to: czekolada, chipsy, ciastka, lody, frytki, cheeseburger, słodkie napoje gazowane, ciasta i ser.

kup artykuly platne