Nowe analizy danych przynoszą zaskakujące wnioski

 

Jak wynika z nowych raportów analiz organizacji Orb Media, w wielu kulturach istnieje istotny związek między poglądami na starość i starzenie się a zdrowiem w podeszłym wieku.

– Osoby wykazujące pozytywne nastawienie do starości mają większe szanse na dłuższe życie w lepszym zdrowiu w porównaniu do tych, którzy mają negatywne podejście. Co więcej, osoby z negatywnymi poglądami na starość są objęte wyższym ryzykiem ataku serca, wylewu czy wcześniejszej śmierci – wynika z raportu.

Takie wnioski to efekt analizy danych na temat poziomu szacunku dla starszych dotyczących 150 000 osób ze 101 krajów. Jak twierdzą eksperci, podejście do szacunku dla starszych w poszczególnych krajach znacząco się różni. Ma to wpływ na jakość życia osób starszych, zamieszkujących te kraje. W państwach o niższym poziomie szacunku dla starszych występuje większe ryzyko gorszego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego i ubóstwa.

Zdaniem ekspertów problem starzenia jest coraz istotniejszy. Postępującym procesem starzenia społeczeństw objęte są wszystkie kraje poza Afryką. Jeżeli trend nie zmieni się do 2050 roku, niemal 1 na 6 osób na świecie będzie miała powyżej 65 lat, a 80 lat przekroczy niemal pół miliarda ludzi.

kup artykuly platne