ZUS rozlicza ze zwolnień lekarskich

 

30-latkowie w Polsce coraz chętniej korzystają ze zwolnień lekarskich. Jak podsumował ZUS na podstawie danych z 2017 roku, młodzi pracownicy spędzili na urlopie ponad 70 mln dni. To o ponad 15 mln dni więcej niż 10 lat temu.

Choć najczęstszym powodem zwolnień lekarskich jest urlop macierzyński i ojcowski, polscy 30-latkowie coraz częściej decydują się spędzić na urlopie do 10 dni. Uprawniających do takich przerw w pracy zwolnień lekarskich w ubiegłym wystawiono 30 mln.

– Jednym z powodów braku oporu przed korzystaniem ze zwolnień lekarskich jest coraz lepsza sytuacja na rynku pracy. Jednak wysoki odsetek zwolnień krótkoterminowych jest niepokojący. W ubiegłym roku stanowiły one już 56% ogółu zaświadczeń, jakie wystawili lekarze – ocenia prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Efektem coraz większej liczby krótkoterminowych zwolnień lekarskich jest wzrost deficytu w funduszu chorobowym, który w tym roku wynosi już 8,5 mld złotych. ZUS ma jednak nadzieję, że wprowadzenie obowiązkowych e-zwolnień uszczelni system.

Źródło: 

kup artykuly platne