Brokuły, kurkuma czy zielona herbata?

 

Nowotwory to co do częstości druga przyczyna zgonów na świecie. Dlatego warto działać prewencyjnie i zapobiegać ich powstawaniu, włączając do swojej diety elementy profilaktyki zdrowotnej. Jak zapewnia dietetyk medyczny Sandra Ataniel, substancje mogące zmniejszyć ryzyko nowotworów zawierają warzywa krzyżowe, jak brokuły czy kalafior, a także soja, kurkuma czy zielona herbata.

– Mamy badania potwierdzające, że spożywanie bardzo dużych ilości warzyw i owoców pomaga zmniejszyć ryzyko nowotworów. Warte podkreślenia jest to, że suplementy, które zawierają tylko wyizolowane składniki z owoców i warzyw, nie są aż tak skuteczne jak ich spożycie w naturalnej formie – zapewnia dietetyk medyczny.

Stosowanie naturalnych bądź syntetycznych substancji, które mają zapobiegać powstawaniu komórek nowotworowych to tzw. chemoprewencja.

– Głównie chodzi o substancje pochodzenia roślinnego, dlatego warzywa i owoce będą w naszej diecie niezwykle ważne – podkreśla Ataniel. – Badania pokazują, że aż 70% nowotworów ma pochodzenie środowiskowe, a 1/3 z nich można byłoby uniknąć stosując odpowiednią dietę. Te wszystkie wymienione produkty spożywcze są mało toksyczne i powodują niewielką ilość skutków ubocznych, dlatego warto je włączyć do swojej diety. Natomiast oczywiście nie zastąpi to badań kontrolnych i wizyt u lekarza, ponieważ jest to tylko jeden z elementów profilaktyki zdrowotnej – dodaje.

Źródło: