Stomatolodzy przypominają o myciu zębów

 

Akademia Zdrowego Uśmiechu przeprowadziła badania w 560 przedszkolach w Polsce. Jak pokazały wyniki, ponad 58% dzieci w wieku przedszkolnym ma próchnicę. Problem dotyczy średnio 2 zębów stałych oraz 5 zębów mlecznych. Wyniki są przerażające, a stan zębów polskich dzieci może jeszcze ulec pogorszeniu. Jak alarmują stomatolodzy, zaczęły się wakacje, a dzieci po całym dniu szaleństw często zapominają o myciu zębów.

– Wakacje to okres, kiedy nasze pociechy spożywają zazwyczaj więcej słodyczy i często niestety zapominają o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Płytka nazębna, czyli żółtawy nalot złożony z resztek pokarmu, powoduje próchnicę błyskawicznie. Już po 2–3 tygodniach może pojawić się odwapnienie szkliwa, które jest początkiem próchnicy. Coraz więcej dzieci ma zęby zaatakowane przez próchnicę, dlatego problemu nie wolno bagatelizować. Jeden zainfekowany ząb może zainfekować pozostałe, a w przyszłości nawet prowadzić do kłopotów z wyrzynaniem się zębów stałych czy też kłopotów z nieprawidłową wymową – wyjaśnia Roman Borczyk, lek. med. dyrektor zespołu specjalistów Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Borczyk.pl.

Zęby mleczne zbudowane są z cieńszej warstwy szkliwa niż stałe, dlatego na próchnicę bardziej narażone są właśnie dzieci. Próchnica niestety jest często bagatelizowana przez rodziców, wychodzących z założenia, że mleczaków nie trzeba leczyć bo i tak wypadną. W walce z próchnicą kluczowe znaczenie ma szybka reakcja na niepokojące oznaki pojawiające się na zębach. W momencie, gdy zauważymy u dziecka niepokojące symptomy, takie jak przebarwienia lub zmiany w strukturze zębów, powinniśmy niezwłocznie udać się z pociechą do stomatologa.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl