Prosta profilaktyka w niewydolności żylnej

 

Jak wynika z ustaleń autorów podręcznika medycznego „Interna Szczeklika”, leczenie uciskowe (kompresoterapia) zapobiega i wspomaga terapię niewydolności żylnej. Z tego względu w leczeniu pomoc może noszenie rajstop. Choć do tej pory wiele naukowców podchodziło do tej metody z dystansem, okazuje się, że leczenie uciskowe to jedyna metoda, która jest w stanie spowolnić rozwój niewydolności żylnej jako choroby przewlekłej i może być stosowana na każdym etapie – również w formie środka profilaktyki.

Do przewlekłej niewydolności żylnej dochodzi, gdy na skutek uszkodzenia zastawek żyły zwężają się lub stają się niedrożne, wskutek czego w układzie żylnym rozwija się nadciśnienie i tzw. refluks, z więc cofanie się krwi. Taki proces jest przyczyną rozdęcia żył powierzchownych, które przynoszą widoczne efekty – żylaki. Profilaktyka tej przewlekłej choroby wymaga jednak odpowiedniego doboru rajstop.

Jednym z kluczowych elementów jest rozmiar noszonych rajstop. W tym celu warto zmierzyć obwód i długoś nóg w najwęższym i najszerszym obwodzie (nad kostką, w łydce, pod kolanem i w połowie uda). Najbardziej miarodajny wynik uzyskamy dokonując pomiarów rano, chwilę po wstaniu z łóżka. Wówczas nasze nogi nie będą jeszcze zmęczone codziennym wysiłkiem. Podstawą dobrego doboru rajstop jest uwzględnianie rozmiarów nogi bez obrzęku.

kup artykuly platne