Kolejne postępowania przeciw posłom-lekarzom

 

Samorząd lekarski wytoczył postępowania lekarzom, którzy jako posłowie głosowali za ustawą znoszącą obowiązek podawania szczepionek. Izba lekarska uznała, że działając w ten sposób promują poglądy niezgodne z aktualną wiedzą medyczną. Wskutek działań samorządu lekarskiego pod koniec stycznia Okręgowy Sąd Lekarski w Łodzi przeprowadził drugą rozprawę przeciw lekarzowi, który jako poseł kwestionował obowiązkowy kalendarz szczepień. W sądzie w Gdańsku toczy się natomiast postępowanie przeciw lekarzowi, który zniechęcał do podawania szczepionek. Podobne sprawy wniesione zostały również w Wielkopolsce.

– Zaprosiliśmy obie strony – rodzinę, której odradzano szczepienia, i pediatrę – aby wyjaśnić sprawę. Postępowanie jest w toku – komentuje rzecznik odpowiedzialności zawodowej z gdańskiej izby Michał Dziurkowski.

Jak wyjaśnia naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej dr Grzegorz Wrona, wszystkie wskazane do tej pory przypadki lekarzy-antyszczepionkowców zakończyły się naganami lub upomnieniami, jednak póki co nie orzeczono jeszcze zakazu wykonywania zawodu. Podobnie może zakończyć się przypadek lekarzy głosujących przeciw ustawie o zniesieniu obowiązku szczepień.

– Wydałem postanowienie, aby postępowanie prowadził jeden rzecznik. Padło na izbę w Wielkopolsce, bo stamtąd pochodzi Krzysztof Ostrowski – poseł, który podczas głosowania nie tylko podniósł rękę za projektem, ale również aktywnie wypowiadał się w jego obronie, Jaki będzie wynik postępowania, nie wiadomo. Jest ono w toku – wskazuje Grzegorz Wrona.

Jednak zdaniem byłego szefa NFZ Andrzeja Sośnierza, który również głosował za ustawą, uważa, że samorząd lekarski przekroczył uprawnienia.

– Jestem za szczepieniami, ale jestem też za demokratyczną dyskusją na temat tego, czy powinny być przymusowe. Nacisk i groźba kar dyscyplinarnych dla posłów-lekarzy to kuriozum. Nie chodzi o rozmowę o szczepieniach, ale o wolności obywatelskie. Byłem za tym, żeby dyskusja na ten temat się odbyła – wyjaśnia.

kup artykuly platne