Prawne bonusy dla szczepionych dzieci

 

Jak wspominają emerytowani lekarze ze Śląska, przed upowszechnieniem szczepień ochronnych codziennością były przepełnione oddziały zakaźne, dzieci cierpiące z powodu powikłań chorób zakaźnych i dramaty rodziców nieszczepionych dzieci. Z tego względy pediatra prof. Krystyna Karczewska i specjalista chorób zakaźnych dr Tadeusz Krawecki pomimo emerytury wystąpili w spocie „Choroby zakaźne – Oni pamiętają!” Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach.

Spot to elementem promującej szczepienia kampanii informacyjnej, którą prowadzi obecnie samorząd lekarski. Ma być ona reakcją na tzw. ruchy antyszczepionkowców, szerzące przekonanie o szkodliwości szczepień.

– Jak słyszę teraz o kampanii przeciwko szczepieniom, to przeżywam dreszcz bólu, dlatego, że jako studentka i młoda lekarka widziałam wszystkie rodzaje chorób zakaźnych z powikłaniami. Na pierwszym dyżurze w klinice umierało mi dziecko na gruźlicze zapalenie mózgu. Wtedy gruźlica była bardzo powszechna wśród dorosłych i dzieci. U dzieci były dramatyczne przebiegi, bo to były ciężkie zapalenia płuc, ale powikłane zapaleniem opon i mózgu. Były to dzieci, które miały bardzo wysoką gorączkę, obsypane wykwitami, miały uporczywy kaszel i dodatkowo jeszcze raziło je światło, leżały w ciemnych pokojach. Najczęściej były powikłania: zapalenia płuc, ucha, mózgu. Wiele dzieci umierało w szpitalu na odrę – relacjonuje prof. Karczewska.

W ramach kampanii samorząd lekarski zbiera również podpisy pod projektem obywatelskim nowelizacji ustawy „Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw” Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Szczepimy, bo myślimy”, który zakłada wprowadzenie kryterium przedstawienia zaświadczeń o obowiązkowych szczepieniach ochronnych dla rodziców dzieci ubiegających się o miejsce w przedszkolu.

kup artykuly platne