Leczenie najczęstszej choroby skóry

 

Z trądzikiem walczy 80–100% osób w wieku między 11. a 30. rokiem życia. W efekcie uznaje się, że jest to najczęściej występująca choroba skóry. Z tego względu naukowcy proponują nowe rozwiązanie: suplementację w postaci probiotyków. Jak przekonują, takie leczenie zapewnia efekty i brak skutków ubocznych.

– Problemy skórne zwane trądzikiem mogą towarzyszyć nam w każdym wieku. Trądzik to schorzenie o charakterze zapalnym, spowodowanym wieloma czynnikami takimi jak: nadprodukcja sebum, nadmierne rogowacenie naskórka, a także reakcja zapalna w odpowiedzi na bakterie Propionibacterium acnes. Wśród czynników wpływających istotnie na kondycję naszej skóry wymienia się także zaburzenia hormonalne, stres, nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV i stosowane leki – wyjaśniają ekspert dietetyki Katarzyna Stachurska.

Dzięki nowym badaniom wiemy, że korzystnie na nasz organizm wpływają probiotyki. Są skuteczne w leczeniu biegunek, nietolerancji pokarmowych i nieswoistych chorób jelit. Dodatkowo redukują nasilenie stanu zapalnego i ograniczają kolonizację powierzchni jelit i skóry patogennymi szczepami bakteryjnymi. Z tego względu są skuteczne również w terapii chorób skóry.

– Probiotyki to według Światowej Organizacji Zdrowia żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Zdaniem niektórych naukowców, za wystąpienie trądziku młodzieńczego odpowiada przewód pokarmowy. Jak zauważono w licznych badaniach, osoby cierpiące na trądzik często charakteryzują się dysbiozą, czyli zaburzeniem flory bakteryjnej. U tych osób obserwuje się wzrost chorobotwórczych szczepów bakterii np. Proteobacteria, a zubożenie takich, które działają korzystnie np. Actinobacteria. Okazuje się, że pacjenci, u których podczas terapii antybiotykiem, dodatkowo dołączono doustną suplementację probiotykami (Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium bifidum) osiągnęli lepsze wyniki leczenia. Spożywanie probiotyków pozwoliło na lepszą tolerancję antybiotyku, a także zastosowanie korzystnych szczepów bateryjnych przyspieszyło efekt terapeutyczny – wyjaśnia ekspertka.

kup artykuly platne