Zdrowszy skład i mikroelementy

 

Jak informuje Puls Biznesu z Zachodu dotarł do nas trend alkohole ze zdrowszym składem – „better-for-you”. Prozdrowotne alkohole mają mniejszą zawartość procentową alkoholu. Są to głównie piwo i „hard seltzers” – alkohol na bazie gazowanej wody, fermentowego cukru trzcinowego, liści herbaty, owoców lub ziół.

Piwo dzięki mikroelementom jest niezłym izotonikiem. Wiele browarów regionalnych weszło już w ten trend prozdrowotnych alkoholi, chociażby rozwijając piwa na bazie orkiszu zamiast pszenicy. Jednak ze względu na ograniczenia w promocji, nie mają jak tego komunikować. To informacje, które konsument musi sam połączyć, a browarom nie wolno mówić o tym wprost – stwierdza prezes Browaru Kormoran i szef Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich Andrzej Olkowski.

Trend na prozdrowotne alkohole w samych USA w ciągu pierwszych przez 12 miesięcy przyniosła około 260 mln dolarów zysku. Chociaż według ekspertów miała być zaledwie krótką modą, okazuje się mocnym konkurentem dla tradycyjnych browarów regionalnych. Tym samym idzie w ślady wielu eksperymentów ze zdrowymi składnikami, jak choćby piwa z cascarą – suszonymi owocami kawowca. Tegoroczny produkt polskiego Browaru Fortuna okazał się hitem rynku.

kup artykuly platne