Wybiera ją 46% gości restauracji

 

Jak wynika z przeprowadzonych badań, Polacy coraz częściej jadają w restauracji. Analiza „O czym Polacy rozmawiają przy stole” wykazała, że statystycznie każdy Polaków był w restauracji w ciągu ostatnich 3 lat. 71% odwiedza lokale gastronomiczne regularnie, przynajmniej raz na 2–3 miesiące. Co więcej, do posiłków w restauracji 46% gości restauracji wybiera wodę butelkowaną. Głównym czynnikiem decydującym o jej zamówieniu są korzyści zdrowotne (83%), ale i walory smakowe (69%).

– Coraz częściej doceniamy sztukę smakowania wody i neutralną bazę, jaką stanowi ona dla podawanych dań. Odpowiednio dobrana woda wydobędzie kompozycję potraw i odświeży kubki smakowe. Do tego celu najlepiej sprawdzą się wody o średniej zawartości minerałów i wysokiej jakości potwierdzonej certyfikatami – komentuje autorka badania Kinga Pienińska.

Jednak wiele restauracji decyduje się podawać swoim klientom wodę z kranu. Szczyci się tym chociażby jedna klubokawiarni w Warszawie, która oferuje ją za darmo. Jak przekonują, to nie tylko zdrowe i oszczędne, ale i dobre dla środowiska.

– Uświadomiliśmy sobie, że od początku istnienia Kici Koci, jeszcze w pierwszej siedzibie, przy Garibaldiego 5 A, zawsze serwowaliśmy kranówkę za darmo. Wyłącznie w szklankach, nie w plastiku. Ale nigdy nie ogłaszaliśmy tego publicznie. Więc robimy to teraz, bo przecież lepiej późno niż później – ogłaszała na profilu na Facebooku klubokawiarnia.

kup artykuly platne