Eksperci dowodzą, ze przenikają do łożyska

 

Brytyjscy naukowcy na Międzynarodowym Kongresie Europejskiego Towarzystwa Oddechowego w Paryżu wykazali, że znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu cząstki sadzy są w stanie przenikać do łożyska ciężarnych kobiet.

– Nie wiemy na razie, czy cząstki sadzy, które znaleźliśmy w łożysku, mogą przenikać do płodu, ale wyniki naszego badania sugerują, że jest to możliwe – relacjonowała współautorka badań dr Norrice Liu z Queen Mary University w Londynie podczas konferencji prasowej.

Jak przekonywała badaczka, negatywny wpływ zanieczyszczenia powietrza na przebieg ciąży i zdrowie płodu wykazano już we wcześniejszych pracach naukowych. Jak udowadniano, wśród zagrożeń znajdowały się ograniczenie wzrostu płodu, przedwczesny poród, niska masa urodzonego dziecka, a także zwiększona śmiertelność noworodków.

– Wiemy, że gdy cząstki sadzy znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu dostają się do dróg oddechowych i do płuc ciężarnych kobiet, są tam pochłaniane przez komórki o nazwie makrofagi. Są to wyspecjalizowane komórki odporności obecne w wielu miejscach organizmu, których zadaniem jest usuwanie z niego niepotrzebnych lub szkodliwych substancji i drobnoustrojów. Jednak czasem bardzo drobnym cząstkom stałym udaje się uciec poza tą pierwszą linię obrony i przedostać do krwiobiegu. Nasze badanie dostarcza pierwszych dowodów na to, że wdychane stałe zanieczyszczenia powietrza mogą przedostawać się z płuc do krwiobiegu, a stamtąd do łożyska. Wiemy zarazem, że cząstki te nie muszą przedostawać się bezpośrednio do płodu, by wywierać na niego szkodliwy wpływ. Wystarczy, że są obecne w łożysku – ostrzegała dr Liu.

Źródło: 

kup artykuly platne