Zgorzelec. Międzynarodowa Nagroda Mostu 2016

– Most między Zgorzelcem i Goerlitz... most, który łączy nie tylko dwa miasta, ale też Polskę i Niemcy – dwa kraje, które tak dobrze znam, z którymi tak wiele mnie łączy, jest dla mnie bardzo ważny... – powiedział w piątek, 28 października, brytyjski historyk i publicysta Timothy Garton Ash, który podczas wieczornej uroczystości w Teatrze im. Gerharda Hauptmanna w Goerlitz odebrał Międzynarodową Nagrodę Mostu za rok 2016.

 

Zgorzelec i Goerlitz przyznają to wyróżnienie od 1993 roku osobistościom zaangażowanym w „budowanie mostów porozumienia i przyjaźni pomiędzy ludźmi i narodami”. Profesor Ash jest jej 21. laureatem.

– Koło historii może się cofać – przestrzegał nagrodzony, kontynuując swoje wystąpienie. – Tak właśnie dzieje się teraz. I, co mnie smuci, także w tych dwóch bliskich mi krajach. Upraszczanie obrazu wzajemnych relacji, jeszcze wczoraj naprawdę dobrych, jest niebezpieczne. Wracają stereotypy i to wszystko, co wydawało się minione. Mostu potrzebujemy tylko wtedy, kiedy trzeba połączyć dwa brzegi. Na Odrze i Nysie te brzegi wciąż jeszcze są, dlatego potrzebne są też mosty. Nie tylko te prawdziwe, materialne, ale też te symboliczne. Ważne jest jednak, aby nie tylko je budować, ale przede wszystkim dbać by były otwarte – zakończył.

 

W sobotę, 29 października, profesor Timothy Garton Ash spotkał się natomiast z mieszkańcami Zgorzelca i Goerlitz na otwartym spotkaniu w zgorzeleckim domu kultury.