Zgorzelec. Orszak Trzech Króli 2017

Niebawem na ulice Zgorzelca i Görlitz znowu wyjdą uczestnicy jedynego międzynarodowego Orszaku Trzech Króli. Inspirowane biblijną historią wydarzenie tym razem rozpocznie się przy kościele Trójcy Świętej na Obermarkt w Görlitz. Jego hasło to słowa franciszkańskiego pozdrowienia: pokój i dobro.

 

Już po raz czwarty parafie św. Jana Chrzciciela w Zgorzelcu i św. Wacława w Görlitz zapraszają mieszkańców obu miast do wspólnego kolędowania i udziału w największych ulicznych jasełkach. Tym razem nasz jedyny w swoim rodzaju transgraniczny orszak rozpocznie się punktualnie o godzinie 13.00 przy kościele Świętej Trójcy na Obermarkt w Görlitz. Stąd trzej królewscy przewodnicy: Kacper, Melchior i Baltazar poprowadzą uczestników w stronę mostu Staromiejskiego i dalej ulicami Zgorzelca do zgorzeleckiego domu kultury, gdzie sceną Pokłonu Trzech Króli zakończymy tegoroczne obchody święta.

 

Podobnie jak w poprzednich latach w styczniowym wydarzeniu uczestniczyć będą duchowni, przedstawiciele lokalnych samorządów, uczniowie, mieszkańcy Zgorzelca i Görlitz oraz zwierzęta z görlitzkiego zoo. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewni Orkiestra Reprezentacyjna Elektrowni Turów, zaś wrażeń artystycznych dostarczą inspirowane Biblią scenki przygotowane przez dzieci i młodzież. Ułożą się one w pełną symboli opowieść od stworzenia świata przez upadek pierwszych ludzi aż po narodziny Dzieciątka Jezus. 

 

Patronat nad polsko-niemiecką edycją Orszaku objęli Biskup Legnicki, Biskup Görlitz, Burmistrz Zgorzelca, Nadburmistrz Goerlitz, Wójt Gminy Zgorzelec i Starosta Zgorzelecki