Zgorzelec. Ponad 3 mln euro na projekt Park Mostów

5 stycznia 2017 roku w Urzędzie Miasta Zgorzelec burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz i burmistrz Görlitz Michael Wieler odebrali symboliczny czek na dofinansowanie polsko-niemieckiego projektu „Park Mostów” z programu INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. Dzięki nim zrewitalizowane zostaną zabytkowe parki po obu stronach granicy.

 

Wartość wnioskowanego dofinansowania, na które opiewa czek przekazany przez kierownika Wspólnego Sekretariatu Pawła Kuranta, to ponad 3 mln euro. Kwota ta stanowi 85% całkowitej szacunkowej wartości wspólnego, polsko-niemieckiego projektu „Park Mostów”, zgłoszonego do dofinansowania w ramach INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. Dzięki projektowi Zgorzelec i Görlitz zrewitalizują fragmenty zabytkowego kompleksu parkowego, rozciągającego się po obu stronach Nysy Łużyckiej, a dokładnie: park miejski im. Andrzeja Błachańca w Zgorzelcu, a także Park Pokoju i część Parku Miejskiego w Görlitz, w tym Rosarium oraz nadbrzeża Nysy Łużyckiej.

 

Projekt przewiduje też tzw. działania miękkie, jak np. wykonanie i montaż tablic edukacyjnych oraz przyrodniczych zestawów interaktywnych, czy organizację konferencji i imprez tematycznych.

Projekt Park Mostów był jednym z kilku zatwierdzonych do dofinansowania podczas lipcowego posiedzenia Komitetu Monitorującego Program Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020. Porozumienie w sprawie jego realizacji burmistrzowie Gronicz i Deinege podpisali 1 maja 2014 roku, podczas pikniku z okazji 10 rocznicy polskiej akcesji do grona państw Unii Europejskiej.