Zgorzelec. Wystawy, które warto zobaczyć.

Muzeum Przyrodnicze w Görlitz i Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu zapraszają na spotkanie z archeologią, historią i przygodą.

Od jak dawna ludzie podróżują globalnie? Odpowiedzi na to pytanie szukał dr Dominique Görlitz, naukowiec specjalizujący się w archeologii doświadczalnej, którego wystawa – „Misja Abora – podróżowanie globalne w epoce kamiennej”, będzie prezentowana od 27 stycznia do końca kwietnia w Muzeum Przyrodniczym im. Senckenberga w Görlitz

Czy to możliwe, że już Homo erectus byli marynarzami i odbywali podróże transatlantyckie? Czy faraon Ramzes II mógł palić tytoń ? Czy to możliwe, że Starożytni prowadzili przez Atlantyk wymianę kulturową z krajami Nowego Świata? Także te śmiałe, często budzące kontrowersje teorie próbuje udowodnić dr Görlitz. Przesłanek na poparcie ich słuszności dostarczają mu doświadczalne podróże morskie, które nawiązują do słynnej wyprawy Kon-Tiki Thora Heyerdahla.

Naśladując Norwega, Dominique Görlitz odbywa je na łodziach trzcinowych Abora I, Abora II i Abora III, zbudowanych według prehistorycznych i antycznych wzorów. Udowadnia w ten sposób, że już przed tysiącami lat znana była technika żeglowania pod wiatr, co znaczy, że Ameryka mogła już być odkryta na długo przed Wikingami i Kolumbem. Zdają się to potwierdzać choćby liście tytoniu, odkryte w egipskiej mumii, czy inne rośliny pochodzące z Ameryki znajdowane w egipskich grobowcach.